Na powierzchni 600 km, w południowo-zachodniej Polsce rozciągają się przepiękne Góry Izerskie. O noclegi najlepiej zadbać w takich miejscowościach jak Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój. Od południa Góry Izerskie od Polski oddziela granica z Czechami. Zachwyca wspaniałym klimatem oraz niezwykłą przyrodą przywodząca na myśl syberyjską tundrę. Góry są mało wymagające, to miejsce na wypoczynek (przejdź na Góry Izerskie – wątek z noclegami) dla całej rodziny.

Swym wyglądem przypominają raczej płaskowyż. Góry Izerskie przecinają mało wymagające trasy rowerowe oraz te służące do narciarstwa biegowego. Nawet kilkuletnie dzieci nie będą miały większego problemu z ich pokonaniem. Zimą odbywa się największy w Polsce wyścig psich zaprzęgów. Trenerzy mustrujący swoje psiaki to nierzadki widok zimą. Sezon zimowy i letni obfituje w liczne atrakcje.

Na terenie Gór Izerskich organizowane są liczne zawody w narciarstwie biegowym czy wspomniane już wcześniej wyścigi psów zaprzęgowych. Za drobną opłatą każdy turysta może sam zasmakować uroków podróży na saniach ciągniętych przez psi zaprzęg. W Szklarskiej Porębie organizowane są zawody pucharu świata w biegach narciarskich. Cross Country World Cup Szklarska Poręba przyciąga zawodników z całego świata jak również kraju.

Inną cyklicznie organizowaną imprezą jest Border Rush Genesis/Husqvarna Tou (przejdź na Facebook – wątek z wydarzeniem), czyli zawody psich zaprzęgów. Wszystkie te trasy prowadza przez przepiękne Góry Izerskie. Interesującym projektem turystycznym jest projekt „Astro i Izery“. We wspaniałych okolicznościach przyrody można podziwiać piękno Kosmosu. Wzdłuż ścieżki planetarnej prezentującej Układ Słoneczny można dostać się na Halę Izerską z osady Orle. Projekt tworzą też proste instrumenty astronomiczne.

Góry zachwycają też wspaniałym mikroklimatem. Na szczególną uwagę zasługuje Hala Izerska, zwana polską Syberią. W 1897 odnotowano tu rekord opadów. Wyjątkowo zimny mikroklimat sprawia, że pokrywa śnieżna zalega tu do późnej wiosny. Wszystko to sprawia, że Góry Izerskie są doskonałym miejscem do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Surowy mikroklimat sprzyjał powstaniu takich zjawisk przyrodniczych jak torfowiska. Możemy podziwiać Rezerwat Torfowiska Izerskie. Góry Izerskie to też miejsce, gdzie znajdują się przepiękne wodospady i wspaniała nieskalana działalnością człowieka przyroda. To wciąż nieodkryty i przepiękny zakątek Polski. Warto tu przybyć by podreperować swoje zdrowie we wspaniałych uzdrowiskach – Szklarska Poręba oraz Świeradów-Zdrój. Ten mikroklimat, ciekawa zabudowa i liczne zabytki nie pozwolą na nudę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>