Leżąca w rejonie Spisza i dawnej granicy polsko-węgierskiej Niedzica przyciąga turystów nie tylko malowniczymi krajobrazami ze średniowiecznym zamkiem górującym nad okolicą, ale i wieloma możliwościami aktywnego spędzenia czasu. Wspaniała atmosfera, kontakt z dziką, pierwotną naturą ➬podnóża Pienin i zwyczajami tutejszych wsi, piękne szlaki turystyczne i baza noclegowa sprawiają, że to miejsce niezwykle urokliwe, które warto odwiedzić. Położona jest nad Jeziorem Czorsztyńskim (nazywanym też czasem Czorsztyńsko-Niedzickim), sztucznym zbiornikiem na Dunajcu. Jeżeli chodzi o noclegi, Niedzica i jej okolice to przede wszystkim wille, gospodarstwa, ➬domki, pensjonaty i hotele, obiekty są raczej niewielkie i wpisane w tradycyjną architekturę regionu.

Okolica sprzyja zarówno aktywnym, jak i szukającym malowniczego miejsca na wypoczynek, bardziej stacjonarny, z możliwością zwiedzenia ciekawych obiektów. Zalew daje możliwość popływania żaglówką, kajakiem czy innymi sprzętami wodnymi. Tuż pod najważniejszym i najbardziej charakterystycznym punktem krajobrazu – zamkiem w Niedzicy – znajduje się przystań wodna, gdzie możemy skorzystać nie tylko z możliwości wypożyczenia sprzętu, ale i turystycznych rejsów po jeziorze. Ci, którzy lubią sporty wodne, zadowoleni będą również ze szlaków kajakowych na Dunajcu czy Białce. Niepowtarzalną atrakcją jest również możliwość udziału w spływach flisackimi tratwami czy uprawiania raftingu.

Sam ➬zamek w Niedzicy zamieszkały był aż do 1943 roku przez kolejne rody szlacheckie. Po II wojnie światowej stał się Domem Pracy Twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a dziś oferuję pokoje gościnne także turystom, część komnat natomiast przeznaczona została na ekspozycję muzealną. Można tu zobaczyć zarówno średniowieczne izby żupana, więzienie i salę tortur, jak i pokoje mieszkalne ostatnich właścicieli z pierwszej połowy XX wieku. Dostępna jest też wozownia i wystawa etnograficzna w dawnym spichlerzu. Natomiast przy drodze prowadzącej na zamek stoi karczma w dawnej leśniczówce. Nieopodal znajduje się też Park Miniatur Zabytków Podtatrza, gdzie zobaczyć można makiety warowni, dworów i pałaców czy kościołów leżących zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie granicy, w obszarze będącym wspólnym regionem historycznym i geograficznym. Na turystę czekają tutaj, prócz możliwości aktywnego wypoczynku – warto wspomnieć również piękne trasy jeździeckie – także spotkania z lokalnymi zwyczajami, tradycjami i smakami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>