W Polsce coraz dynamiczniej zaczyna rozwijać się turystyka. Coraz więcej regionów, gmin i powiatów zaczyna dostrzegać potencjał przyrody i zabytków. Nie inaczej jest ze znajdującą się w Sudetach Kotliną Kłodzką. W jej południowej stronie leży mała wieś – Międzygórze. Historia miejscowości zaczyna się w szesnastym wieku za sprawą węglarzy i drwali. Znaczna zmiana nastąpiła za czasów panowania na tych terenach księżnej niderlandzkiej – Marianny Orańskiej. W dziewiętnastym wieku powstała zachowana w dużej części do dzisiaj drewniana zabudowa w stylu szwajcarskim. Wtedy to właśnie miejscowość nabrała swego specyficznego charakteru. Po zakończeniu wojny w 1945 roku Międzygórze zostało włączone do ziem polskich.

Jednym z walorów turystycznych Międzygórza jest piękno przyrody. Miejscowość położona jest w górach, cechuje ją znaczna różnica wysokości. Zabudowa w większości pochodzi z dziewiętnastego wieku. Są to głównie wille i duże pensjonaty, murowane lub drewniane. Położenie nieopodal parku krajobrazowego również nie jest bez znaczenia. Powietrze jest tu świeże, woda rozpoczynając swój bieg jest wartka i czysta. Jedną z największych atrakcji międzygórza jest Wodospad Wilczki [Wodospad Wilczki➨ Wikipedia➨ Info]. Kaskada ma wysokość dwudziestu metrów. Nad wodospadem zbudowano kładkę, również wokół niego znajdują się schody. Dzięki temu wodospad można podziwiać z różnych perspektyw – z góry i dołu. Za czasów niemieckich wodospad był sztucznie wydłużony. Zbudowany próg zwiększał długość kaskady do aż dwudziestu siedmiu metrów. Wielka powódź z 1997 roku zniszczyła niemiecką zabudowę i tym samym przywróciła wodospadowi naturalną wysokość. W odległości ponad pół kilometra od wodospadu znajduje się zapora przeciwpowodziowa. Powstała ona na początku dwudziestego wieku. Liczy ona prawie trzydzieści metrów wysokości i ponad sto metrów długości. W czasie wielkiej powodzi z 1997 roku woda przelewała się ponad zaporą. Gdyby nie ona, znajdujące się na biegu Wilczki miejscowości (np. Wilkanów) najprawdopodobniej zostałyby zniszczone przez rwącą wodę.

Międzygórze jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Szeroka baza noclegowa przyjmuje rokrocznie masy turystów [Międzygórze➨Meteor➨Noclegi]. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: „noclegi Międzygórze”, a otrzymamy wiele ofert proponowanych przez tutejsze hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>