Beskidy są bardzo popularnym kierunkiem podróży wśród miłośników górskich wycieczek oraz osób, które chciałby spędzić wolny czas w otoczeniu gór i przyrody. Zabierzemy Was dzisiaj w małą podróż po Beskidzie Śląskim oraz Żywieckim. Pokażemy kilka miejsc, które warto odwiedzić lub zdobyć. Przekonacie się, że spędzenie urlopu w Beskidach jest bardzo dobrym pomysłem. A naszą podróż zaczniemy z Żywca. Zapraszamy do lektury. Zanim jednak przejdziemy do naszych wypraw, musimy przecież znaleźć jakiś nocleg. Z tym jednak nie będziecie mieli najmniejszego problemu. Baza noclegowa (wpisz w internecie hasło: "Żywiec meteor") jest dość bogata – możemy tutaj znaleźć kilkugwiazdkowe hotele dla miłośników luksusu oraz małe, rodzinne pensjonaty. Zatem zarezerwujcie idealny dla Was hotel, załóżcie wygodne buty i ruszamy w drogę. Warto na wstępnie zaznaczyć, że sam Żywiec nie jest uznawany za miejscowość górską. Jest on bowiem położony w Kotlinie Żywieckiej – jednak bliskiej obecności gór nie da się nie zauważyć.

KILKA SŁÓW O GÓRSKICH WYCIECZKACH

Podstawową kwestią przy każdej górskiej wycieczce jest odpowiednie do niej przygotowanie. Inaczej przygotowują się osoby wychodzące w wysokie góry, a inaczej osoby, które wybierają się w góry jedynie rekreacyjnie. Beskidy są raczej górami z tej drugiej kategorii. Nie zmienia to jednak faktu, że warto by było dobrze się przygotować na taką wycieczkę. Pierwszą kwestią są buty. Zapominamy o sandałkach, o szpilkach (tu uwaga dla Pań) już nie wspominając. Jeśli nie mamy butów trekkingowych, wybierzmy po prostu wygodne adidasy lub trampki. Kolejna rzecz to ubiór – musimy pamiętać o tym, że na szczycie góry jest dużo bardziej chłodno i wietrznie niż u podnóży. Dlatego schowajmy do plecaka dodatkowy polar i kurtkę – na pewno się przydadzą. Dodatkowo warto zapakować butelkę wody mineralnej i coś do przegryzienia na drogę oraz mapę. Kiedy jesteśmy już gotowi to wyruszamy – a opcji jest naprawdę dużo.

BIELSKO-BIAŁA

Z Bielska możemy wyruszyć na Szyndzielnię – najwyższą górę tego miasta. Trasa jest łagodna i przystosowana dla każdego, nawet początkującego czy dzieci. Jest jednak dość długa – jej przejście może zająć nawet 3 godziny – trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Na szczycie czekają jednak zapierające dech w piersiach widoki i panorama miasta. Warto więc przejechać z Żywca te kilkanaście kilometrów, by nacieszyć się pięknym widokiem Małego Wiednia.

SZCZYRK

To miasteczko turystyczne również oddalone o kilkanaście kilometrów od Żywca. Możemy tutaj zdobyć dwa szczyty – Skrzyczne oraz Klimczok. Pierwszy z nich jest najwyższym szczytem w Beskidach, jednak wejście na niego jest dość trudnym wyzwaniem dla początkujących. Można natomiast skorzystać z wyciągu, który dowozi turystów na sam szczyt. Drugą opcją jest wejście na Klimczok. Trasa jest dość łagodna (na początku idzie się asfaltem), a spory kawałek można też pokonać samochodem. Później zostaje nam spacerek na szczyt wśród panoramy Szczyrku.

USTROŃ

To miejscowość oddalona nieco bardziej od Żywca. Jeśli jednak czujecie się na siłach, to po zdobyciu Szyndzielni, Skrzycznego i Klimczoka warto i tu przyjechać. Możemy bowiem wejść (lub wjechać) na Czantorię – jeden z najbardziej malowniczo położonych beskidzkich szczytów.

Jak widać, Żywiec jest genialną wręcz bazą wypadową dla miłośników gór. Można stąd szybko pojechać do różnych miejscowości, w których to rozpoczynają się szlaki górskie. Warto więc wpisać Żywiec na listę swoich wakacyjnych planów – na pewno będziecie zadowoleni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>